Head naised, ma kirjutan Teile lootuses, et Teil on siiras soov hoolida endast ja muuta paremaks ka maailma enda ümber. Ma toon välja kolm põhilist naistele mõeldud tootesoovitust, mida olen avastanud – DAYSY, ORGANICUP ja THINX. Minu arvates on need kolm toodet teadliku ja innovatiivse tänapäeva naise MUST HAVE!
Kui oled mees ja seda loed, siis järelikult hoolid oma naisest ja leiad siit äkki mõne huvitava kingiidee oma kallimale. Kuigi hoiatan, et ühe keskmise eesti mehe jaoks on see ilmselt päris delikaatne info.
Ma ei arvanud ka ise, et kunagi millestki nii delikaatsest kirjutan, kuid ületan ennast suurema eesmärgi nimel – näen ümberringi, et väga nendest asjadest inimesed veel ei tea ning seeläbi kannatab tervis või meie looduskeskkond.
viljakusmonitor daysy
Olin nagu miljonid naised üle maailma – tarbinud aastaid pille. Muuhulgas arvasin, et see vähendab mu väga valusaid menstruatsioonivalusid, mõjub näonahale hästi ning kuskilt olin kuulnud, et muudab figuurid naiselikumaks. Märkasin üsna ammu, et tegelikult ma pole mina ise. Olin tujukas ja mõne firma pillidega lausa aeg-ajalt depressiivne. Ajapikku jõudis kohale teadmine, et ma sõltun sünteetilistest tablettidest, millega mürgitan oma keha. Sain aru, et pillidega pole isegi päris menstruatsiooni. Üha enam kuulsin inimeste negatiivsetest kogemustest, mis lõppesid samuti depressiooni, migreenihoogude, ärevushäirete või lausa trombiga!
Kas oled samuti naine, kellele iga kord naistearst on hormonaalseid vahendeid väga tungivalt soovitanud? Huvitaval kombel teatakse viljakusmonitoridest veel vähe. Meid ümbritsevad küll peened nutiseadmed, kuid ikka veel sulgeme täielikult oma loomuliku hormonaalsüsteemi selleks, et rasedust vältida? Soovitan Instagramis jälgida sellist naist nagu Dr. Lara Briden. Ta on naturopaatiline arst, kes püüab kõiki naisi kaasa haarata uue revolutsiooniga. Oma raamatus Period Repair Manual annab ta soovitusi, kuidas muuta enda menstruatsioonid lihtsaks ja kaotada igasugu sümptomid loomulikult, ilma sünteetiliste hormoonideta.
Lara Brideni (2018) raamatust jääb kõlama mõte, et fertiilsus on tervise väljendus, mitte haigus, mida peaks tablettidega “ravima”. Hormonaalsed preparaadid on iganenud reliikvia, mis on seni jäänud püsima 1950-ndatest. Ajal, mil ei arvatud veel näiteks, et suitsetamine on kahjulik. Sel ajal olid pillid suur asi, sest see andis naistele hea otsustusõiguse. Peaaegu 70 aastat hiljem on teised ajad.
Me peaks ka mõistma seda, et päevad pillidega pole tegelikult õiged päevad. Kui pillid leiutati, siis polnud rasestumisvastased vahendid veel legaalsed, seega kirjutati neid välja “mensutruatsiooni reguleerimiseks” ja “naiste probleemide ravimiseks”. Alguses oli see justkui suitsukate, aga probleem on selles, et paraku räägitakse seda juttu veel endiselt! Tuleb aru saada, et need ei ole Sinu enda loomulikud hormoonid, vaid need on pseudohormoonid. Ometi on naissuguhormoonid olulised mitte ainult reproduktsiooni, vaid ka meeleolu, luude, kilpnäärme, lihaste ja ainevahetuse seisukohast. (Briden, 2018).
Erinevate tootjate pillid erinevad pisut hormoonide ja nende koguste poolest, ometi on kõigil armsad nimed “Yarina”, “Yasminelle”, “Jeanine”, “Mirena”, “Brenda” ja üsna nunnud pakendid. Aga kui ei võta pille, vaid hoopis on paigaldatud plaaster, rõngas või spiraal või veel mingi muu vahend? Näiteks Nuvaring rõngas on mugavam ja sisaldab väiksemat doosi, kuid seevastu suurema trombiriskiga, sest hormoon etünüülöstradiool läheb otse verre läbimata maksa. Ka plaastrid on üldjuhul suurema trombiriskiga ja samamoodi suruvad maha ovulatsiooni. Nahaalune implantant põhjustab ebakorrapäraseid menstruatsioone ja kaalutõusu. Rasestumisvastane süst võib põhjustada pidurdamatut kaalutõusu ja luude hõrenemist. Samuti on leitud seos rinnavähiga. Uuringute kohaselt võib emakasisene spiraal tekitada depressiooni ja mõjutada stressiga toimetulekut. Kokkuvõttes enamike rasestumisvastaste vahenditega sa küll veritsed, kuid Sul pole tsüklit. Erandiks on Mirena spiraal, millega on tsükkel, aga pole veritsusi. (Briden, 2018).
Minu arvates on kõikidel nendel vahenditel liiga palju kõrvaltoimeid. Murettekitav on see, et nendele ei pöörata eriti tähelepanu. Kõige hirmsamad teaduslikult tõestust leidnud kõrvaltoimed on vähk, tromb ja depressioon, kuid see on vaid väike osa kõrvaltoimetest. Minu jaoks pole kõrvaltoimed lihtsalt kribukiri pakendi infolehel, vaid reaalne fakt. Eraldi teema on see, et tegelikult lubaks tehnoloogia meestele hormonaalseid vahendeid, kuid neid turule ei tooda. (Briden, 2018). Naised peavad kannatama kõrvalmõjusid, aga mehed mitte? Ma pole küll feminist, aga tegemist on ju karjuva ebaõiglusega!
Tavaliselt kogevad naised pärast pillide võtmist paremat tuju, rohkem energiat ja regulaarsemaid tsükleid. Samas seisavad paljud silmitsi pillidejärgse akne, PMS-i ja menstruatsioonide puudumisega. Pillidejärgne akne võib kesta lausa 6-12 kuud! 6. kuu paiku võib olla olukord kõige hullem ja tekkida soov alla anda, aga pärast seda peaks olukord paranema. Nii paljud naised näevad pillides hoopis vastupidist kasu näonaha paranemiseks, kuid kui mõelda, kuidas see toimib, siis hakkab küll hirmus. Nimelt surutakse hormoonide mõjul naha rasueritus väikelapse tasemele, mis täiskasvanute jaoks on ebaloomulik olukord. (Briden, 2018). Pigem ravida enda aknet teisiti muutes toitumist ja elustiili. Kokkuvõttes annab Briden palju kasulikke soovitusi menstruatsiooni sümptomitega teisiti võitlemiseks ilma pillideta, sest Sinu enda hormoonid on organismi tervise seisukohast üliolulised!
Keskkonna aspektist rääkides, on leitud hormonaalsete vahendite negatiivne mõju veekeskkonnale. Nimelt isased kalad on hakanud sugu vahetama, käituma emaste moodi. Keskkonda jõuab saaste majapidamiste kanalisatsiooni kaudu. (Telegraph, 2017).
Nüüdseks olen kasutanud Daysyt enam kui 1,5 aastat. Ma ütleks, et tegemist on lausa fenomenaalse ja evolutsioonilise nutiseadmega! Kirjutasin sellest varem raseduse teemalises blogipostituses, kui otsustasin minna üle võimalikult looduslikule elustiilile, mis oleks jätkusuutlik nii endale kui ka keskkonnale. Mis on Daysy?
Daysy on viljakusmonitor, mis kasutab loomulikku pereplaneerimise meetodit. Monitor jälgib ja õpib tundma naise menstruaaltsüklit ning näitab, kas antud päeval on võimalik rasedaks jääda 99.3% täpsusega. Meetod on täiesti loomulik ja kõrvalmõjudeta. (Viljakusmonitor, 2018).
Mulle meeldis, et mobiilirakenduses saab märkida laial skaalal vastust küsimusele, kas unistad beebist või mitte. Minu vastus sel skaalal nihkus ühest otsast tasapisi teise. Eriti armas, et kui muidu näitab Daysy kollast (õpib Sind tundma), punast (võimalus rasestuda) või rohelist (pole võimalust), siis rasedale näitab kõiki kolme värvi korraga. Rõõmus uudis näeb ka rõõmus välja! 🙂
Mida selleks on vaja teha? Igal hommikul enne voodist püsti tõusmist pista seade suhu, keele alla, et mõõta 1 min keha basaaltemperatuuri. Piiiks ja korras! Samuti ühe nupuvajutusega sisestad menstruatsioonipäevi. Aeg-ajalt on vaja seade juhtmega ühendada telefoni külge ja laadida mobiilirakendusse enda andmed. Seal näeb juba selget pilti enda tsüklist. Kokkuvõttes pole see tüütu, tuleb vaid väike uus harjumus endale tekitada, mis võib aega võtta, kuid see on seda väärt. Kui oled imetav ema nagu mina, siis on lood natuke teisiti. Nimelt rinnaga toitmise ajal võib menstruatsioon puududa kuni kaks aastat. Tavaliselt taastub menstruatsioon pärast imetamise lõpetamist (Pere ja Kodu, 2014). Seega Daysy ei saa väga süsteemist aru, kui päevi pole.
Kui Sa rinnaga ei toida, siis on esimest menstruatsiooni oodata tavaliselt 6-8 nädalat pärast sünnitust. Tuleb vaid enne mõõtmist saada 3h und või 2,5h juhul, kui oled vahepeal sügavasse unne jõudnud. Alguses mitu kuud beebiga oli küll selline tunne, et 3h järjest und enne hommikut on haruldane. Ikka kippus sagedamini viimane uni jääma 2,5h poole. Kokkuvõttes saab Daysyt kasutada ka beebi kõrvalt, kui menstruatsioon on taastunud ning vahel taastub see juba kuskil 6 kuu pärast.
Augustikuu Pere ja Kodu ajakirjast leiate Daysy teemal väikse artikli, kus ma isegi julgelt ütlen välja, et oleks aeg muuta senist süsteemi. Naistearstid peaksid olema sellisest meetodist teadlikud ning mitte nii tungivalt hormoone pakkuma. Olen ka oma silmaga näinud seda, kuidas naistearst läheb ravimifirma poolt preemiareisile selle eest, kui antud firma pille rohkesti välja kirjutab. Tihti alguses pole naistel selget eelistust, mis firmat valida. Muidugi arvestatakse veidi naise eripärasid, kuid arst saab firma valikul patsiente üsna suurel määral suunata. Sounds like good business!
Mõni võib väita, et hajameelsetele ei sobi säärane variant. Samas pole hullu, kui mõni päev jääb mõõtmata, Daysy ei valeta Sulle ka sellisel juhul. Kui kahtleb, siis annab kollast. Samuti on ilmselt erandiks inimesed, kes vajavad hormoonravi mõnel muul põhjusel, aga see ongi minu arvates juba hoopis teine meditsiiniline teema.
Daysy hind näib küll esmapilgul kallis – 290 eurot, kuid arvestades missugune pikaajaline investeering see enda tervisesse on, siis kaalub see üle kõik muu. Kõik paarid peaksid selle endale soetama koos või eriti armas, kui mees selle enda naisele kingib. Kui tekkis huvi, siis soetada saad siit. Lihtsalt nii hea on olla “pillipagulane” 🙂
menstruatsioonianum organicup
Rääkides menstruatsioonidest, kas olete mõelnud, kui palju prügi toodame tampoonide või pesukaitsmetega? Missugust mõju avaldab nende tootmine looduskeskkonnale?
Esiteks tervise seisukohast sisaldavad tampoonid jm vahendid toksiine (nt kloriin, dioksiin, lõhna- ja värvained, taimekaitsemõrgid, naftapõhised jäägid), mis võivad lõppeda toksilise šoki sündroomi korral lausa surmaga, leebemal juhul ärritusega. Mingil määral on lahenduseks ökopuuvillasest tooted, kuid ka need pole 100% kõrvaltoimeteta. (The Guardian, 2003). Viimased on ka tavaliselt kordades kallimad, mistõttu tekib üldse küsimus milleks kulutada raha ja saastada keskkonda seejuures riskides ka tervisega?
Organicup on pehmest, allergiavabast silikoonist valmistatud menstruaalanum, mis on 100% kloori, liimi, parfüümi ja muude ainete vaba. (Viljakusmonitor, 2018). Sellega konkureerib ilmselt merekäsn, mida kasutakse samal otstarbel, kuid vegan elustiili pooldajana ma jätaks selle looma loodusesse 🙂
Teiseks keskkonna aspektist: keskmine naine kasutab elu jookusl 11 000 sidet või tampooni. OrganiCup kujutab endast 30 grammi jäädet 30 kilogrammi asemel! (Viljakusmonitor, 2018). Nice save!
Mulle saadeti toode testimiseks, ma pole saanud seda veel kasutada, kuid kindlasti plaanin. Kasutajate kogemused ütlevad, et tegemist on lekkekindla ja mugava tootega. Kriitikana kuulsin, et kõigile see ei sobi, sest see võib miskit välja venitada. Uurisin selle kohta ning selle kriitika lükkan kohe ümber: OrganiCup-il ei ole vastunäidustusi. Kui naisel on kalduvus emaka allavajeks, st. on olnud mitmeid sünnitusi ning emakas on juba vajunud, siis võib OrganiCup-i valesti eemaldamisel tekkiv vaakum olla ebamugav ning tunduda nagu see süvendaks probleemi. Cup-i eemaldamisel tuleks kindlasti enne välja tõmbamist eemaldada vaakum.
Hind jääb 24 euro juurde, mis on jällegi tegelikult jätkusuutlik investeering tulevikku. Huvi korral tseki siit.
THINX LEKKEKINDLAD PÜKSID
Kui menstruatsiooniga tekitame kord kuus jäätmeid, siis pesukaitsmeid kulub naistel veel enam. Ka sellele on innovatiivne lahendus. Nimelt Thinx aluspesu, mida on üllatavalt palju mudeleid (bokseritest stringideni) ning mis on väga mugavad. Vahel soovime kanda midagi erilisemat, kuid leian, et argipäevadel ei pea alati pitsi kandma. Mugavus ennekõike!
THINX on aluspüksid, mida saab kanda menstruatsiooni ajal vältimaks lekkeid. Nad on valmistatud neljast peentehnoloogilisest osast, mis teevad nad mikroobe tõrjuvaks, niiskust eemal hoidvaks, hästi imavaks ning lekkekindlaks.
Minuni jõudis toode nii vinges pakendis, millel olevad ägedad joonistused lubavad asendada nii tampooni, menstruaalanumat, sidemeid kui ka pesukaitsmeid. Juhul, kui Sul on väga vererohke menstruatsioon, siis on see menstruaalanuma või tampooni back-up. Testisin toodet ja ütlen ausalt, et soetaksin endale veel neid teisi mudeleid juurde. Ilmselt saame veel näha üha enam uusi mudeleid ja värve. Usun, et see on ilmselt tulevik! Materjal on seest poolt peamiselt puuvill (95%) ning tõesti väga mugav on kanda, õhtul pesta ära – nii lihtne ongi!
Tootel on ka heategevuslik aspekt. Nimelt iga ostetud paariga toetad tüdrukuid arengumaades. Hind jääb 25-50 euro kanti, kuid kestab kaua kaua! Tellida saab neid samuti Viljakusmonitori lehelt.
Mu armas lugeja, loodetavasti said vähemalt midagi uut siit teada ja suutsin Sind veenda selles, kui oluline on naistarbijana teha teadlikke valikuid. Hoidke ennast ja head edasi uurimist!
Mrsvaeli 1. aug. 2018
Ülihea ja hästi kirjutatud jälle, Annika! Ma võiks reaalselt organicupi ambassadoriks hakata sest ma soovitan seda absoluutselt kõigile kes tunduvad pealevaadates naised (mida nad ka enamjaolt siis on).. see on minu meelest aegade parim leiutis! Jaaa no ma olen ikka gigalt raha säästnud sellega viimased 2a..
Keeep it up gurl, nii hea intelligentne content 🙂
annikakuusk 4. aug. 2018 — Post Author
Aitäh Mrs Väli! Means a lot!
Väga cool, et nii positiivne kogemus OrganiCupiga!
Mõned äpid aitavad jah peaaegu samal põhimõttel, aga Daysy põhineb arvuti algoritmil, eksimisvõimalus on palju väiksem. Nimelt algoritmi on sisestatud 5 miljoni tsükli info, algoritm võrdleb personaalse kasutaja infot pidevalt statistikaga. 😉
M 22. aug. 2018
Kasutan Cup’i juba 9kuud. Olen väga rahul. Daysy’t pole, ent äpina kasutan OviaFertility’t, mis on 9kuud olnud meie pere päästerõngas.
Lenska 23. aug. 2018
Väga hea ülevaade ja väga vajalik blogipostitus, Annika! Tubli oled! 🙂
Annan natuke tagasisidet enda kogemuste osas. Thinx on tõesti ülimõnus, eriti toetamaks kas organicupi või tampoone (organic). Eriti kasulik on see siis kui päevad peaksid hakkama ja siis saab igaks juhuks Thinxe kanda. Hea turvaline tunne ning tead, et ei pea lekkimise pärast muretsema kui juhuslikult pole võimalust kohe tualetti minna. Väga hea kasutada ka kergemate päevade puhul. Kuid täiesti lihtsalt Thinxiga mulle ei meeldi olla – natuke märg tunne on kogu aeg ja see on ebamugav. Kuid oleneb veritsuse astmest.
Organicup on mul olemas ja olen proovinud, aga mul lekkis see kogu aeg. Lisaks on sissepanemine ja välja võtmine minu jaoks valulik ja ebamugav. Seega paraku see on seisma jäänud. Kuid arvatavasti peaksin endale lihtsalt teise numbri tellima.
Daysy’t tahaksin küll proovida, kuid selle jaoks peab natuke raha kõrvale hakkama panema 🙂 Kahju on see, et naistearstid ei räägi sellest ega tutvusta seda valikud patsientidele. Pärast laste saamist (kaksikud) kui käisin kontrollis ja arst uuris, et millist rasestumisvastast vahendit tahan, siis ütlesin ka, et ma ei taha midagi hormonaalset. Kuid siis ainukeseks variandiks pakuti spiraali. Spiraale on hormonaalseid ning mittehormonaalseid. Ma valisin viimase, kuid see oli nii kohutav ja lasin selle pärast ühte aastat välja võtta. See tekitas meeletuid kõhuvalusid ja päevad kestsid sellega 2 nädalat. Täesti ebanormaalne.
Õige vahendi valimine nõuab enda poolt põhjalikku uurimustööd ning mul on kahju, et mul polnud aega ega mahti pärast laste saamist seda teha, sest olin täiesti zombie alles 😀 Selline blogipostitus oleks siis väga kasuks tulnud 🙂