Annika Kuusk

KODULEHT ON KOLINUD – WWW.ANNIESORGANIC.EE

INSPIRATSIOONI PULMADEKS

Plaanid tulevikus pulmi? Vajad veidi ideid ja nõuandeid? Oma neljanda pulma-aastapäeva valguses avaldan mõned mõtted pulmadest. Plaanisin juba kolm aastat tagasi esimese sellest esimese postituse teha, sest sain palju õppetunde ja tunnen, et mul on ehk natuke Teile jagada.

meie pulmad

Meie pulmad on mälestus, mis kestab igavesti. Mälestus, mida saab kunagi oma lastele ja lastelastele näidata ning tekitada neis austust abielu vastu. Meie pulmad olid üsna klassikalises-romantilises stiilis, kuid valikuid on väga palju, palju stiilinäiteid leiab ilmselt Pinterestist. Antud postitus keskendus aga pigem sisule kui stilistikale.

Me abiellusime 2014. aasta suve lõpus armsas Haapsalus. Laulatus toimus Haapsalu Toomkirikus ning pulmapidu Haapsalu Kuursaalis. Enamasti tegime peaaegu kõik ettevalmistused ise, palusime sõpradel päeva juhtida ja muusikat teha. Sõbrad aitasid ka dekoratsioonide ja muu meelelahutusega. Tellisime vaid ühe meeskvarteti laulatusele ning “Tantsu-Pauli” Viljandist ringtantsu õpetama. Kõik muu oli meie inimestelt. Sellisel viisil saab lõpptulemus olema väga isikupärane ja soe.

Ise korraldamine on ühelt poolt lõbus, kuid tagantjärele tarkusena saab välja tuua mõned nõuanded tulevastele abiellujatele. Lisan ka mõned soovitused, kuidas muuta pulmad personaalsemaks ja erilisemaks.

soovitused pulmadeks

1. ALUSTA KORRALDUST piisavalt vara

Me võtsime pulmade korraldamise ette natuke liiga kiirel ajal ning alustasime üsna hilja –  7 kuud enne. Samal ajal lõpetasime veel ülikoolis oma bakalaureuse kraade ja tegime miljon muud asja. Varem alustades on lootust saada endale meelepärases pulmakohas soovitud kuupäev. Seega aasta või enam ette kohti broneerida on väga vajalik, kuid aktiivsem ettevalmistus võiks olla mõned kuud.

Kaval on digitaalselt ette saata nii-öelda “Save the date” eelkutse, tänu millele saavad külalised varakult enda päeva ära broneerida, täpsemad detailid saab hiljem kutsele kanda.

2. arvesta iga ilmaga!

Enamik pruutidest ilmselt unistab soojast ilmast ja päikesest sel päeval. Eesti kliimas on tegemist väga naiivse ootusega, mistõttu soovitan sel hommikul ilma suhtes olla täiesti apaatne. Naudi oma päeva kohe hommikust alates! Pane hommikul sättides mängima näiteks oma lemmikmuusika, et saavutada õige, positiivne mindset olenemata ilmast.

Kui Sinu laulatus või mõned tegevused toimuvad õues, siis ilmselgelt peab olema plaan B, kui hakkab sadama. Meil oli augusti lõpu poole õnne sellega, et täpselt siis, kui olime siseruumides, sadas veidi vihma, aga kui läksime välja, nautisime päikest. Meie päeval oli ilm väga muutlik, ilupiltide ajal väga tuuline. Lasin tuulel lammutada oma soengut – lasin minna, ei muretsenud.

3. eelmine päev olgu lõõgastumiseks!

Tee kõik, mis on Su võimsuses, et eelmine päev võtta aeg maha – näiteks minna massaaži, maniküüri, pediküüri… lihtsalt lõõgastuda ja välja puhata. Meie olime lollid ja kiirustasime poodidesse viimaseid tänukinke ostma ja kõikvõimalikke muid asju tegema. Minu suur viga oli, et tegin öösel veel meie eluloovideo montaaži ja timmisin meie playlisti. Pole ime, et terve öö magasin silmad kinni, aga aju ärkvel. Hommikul ärgates tekkis küll küsimus, kuidas see päev energilisena vastu pidada ja padjanäost lahti saada. Selline mõtegi tuleb kohe peast välja saata ja keskenduda vaid positiivsele. Sul on olemas jõuvarud ja kõik läheb hästi!

4. delegeeri võimalikult palju ülesandeid juba varakult!

Kui sa ei võta pulmakorraldajat, siis on väga vajalik võimalikult palju ülesandeid delegeerida. Usu mind, Sul on palju muudki teha. Meil oli küll florist, aga teda aitasid meie sõbrad. Lisaks aitasid sõbrad ka dekoratsioone üles panna ja eemaldada. Igasugu tellitud esinejate ja inimestega suhtlemine (transport, tasustamine) jäägu samuti teistele, et saaksid maksimaalselt oma päeva nautida!

5. ole valmis nutma!

Ma ei olnud valmis nutma! Vähemalt ma ei plaaninud nutta! Olin veel päris rõõmsameelne 5 min enne laulatuse algust, aga kohe kui Haapsalu Toomkiriku ukse lävelt sisse astusin, tunnetasin nii palju armastust ja õnnistust, mis panid pisarad sekundiga voolama. Eriti härdameelseks muutis see, kui kuulsin kuidas Margo Kõlari kvartett ja meie sugulane/sõber Martin saksofonil esitasid laitmatult Jan Garbareki ja The Hilliard Ensemble’i “Parce Mihi Domine”. Seda saab igal aastal pulma-aastapäeval koos kuulata ja mälestus on justkui sama värske.

Muide päris raske oli kõndida altari ette nii, et kõik Su pisaraid näevad ja ei saa tagasi pöörata. Ma ei mõelnudki välja, kuidas pruut saaks viisakalt selles olukorras pisaraid pühkida või nuusata. Vist ei saagi! Käekotiga ei hakka ju altari ette jalutama. Seega head soovitust siin ei oska pakkuda. On kellelgi ideid?

6. võta hetk enne laulatust 

Laulatus on tähtis osa sellest päevast, suur asi. Vähemalt mu laulatus tekitas minus suurt aukartust ja kirjeldamatut tänutunnet. Selles idüllis võib aga juhtuda, et unustad end ära. Minu pruutneitsid ja teised abilised olid juba altari ees, kui kirikusse sisenema hakkasin, seega juhtus nii, et ma jalutasin altari ette nagu oleks ballikleit seljas (kleidi saba käe ümber, mitte kaunilt selja taga järgi liuglemas). Just see hetk pidi olema ju kleidisaba etteaste! Tundsin hiljem suurt kahetsust, aga see on üldpildis väga väike asi. Siiski soovitan teistel tulevastel abiellujatel võtta rahulikult ja enda abilistel lasta end enne üle vaadata. Tark ei torma!

7. telli kaasahaarav pulmabänd!

Meie pulmabänd koosnes sõpradest, kes on elukutselised muusikud. Kuna soliste oli sõprade seas enam kui üks, siis lasime kõigil neil kordamööda ja koos särada. Kel muusikutest sõpru pole, soovitan valida selline pulmabänd, mis oleks nooruslik, stiilne, repertuaar sobiks erineva vanusega inimestele ja mis peamine – haaraks tantsima. Kus veel eestlane tantsib, kui mitte pulmas? Ärge pange pahaks – siinkohal on kohustuslik reklaamida ka enda abikaasa bändiagentuuri Band Agency, kus saab igaüks valida endale sobiva kollektiivi. Pruutpaarid on tavaliselt äärmiselt palju kiidusõnu nendele bändidele jaganud.

Vähem oluline pole ka muusika ülejäänud päeval. Band Agency’st saab abi ka laulatusele. Enne laulatust võiks olla ka ootamiseks mingi eriline taustamuusika. Meie kasutasime ambient muusikat, mis aitas luua õige õhustiku. Söömise ja muu melu ajal võiks olla hea playlist. Kui on huvi, siis minult saab tellida vastavalt oma maitsele taustamuusika või peomuusika playliste. Pärast bändi on vaja head DJ’d, kelle leiab samuti Band Agency kaudu. Muusika on võti!

8. kindlasti tee proovimeik ja -soeng

Ma arvan, et iga mees tahab, et ta tunneks altari ees enda naist ära ja võiks teda imetleda. Seega on oluline leida meikar, kes tõepoolest oskab välja tuua Sinu loomuliku ilu, kuid samas ka vajadusel peita väsimuse märke. Minu meikar Erle Taklai sai selle ülesandega fantastiliselt hakkama. Soenguga saab ka kindlasti ämbrisse astuda, kuid minu juuksur Allar Koort leiutas proovisoengus täpselt parima lahenduse. Ilma proovimeigi ja -soenguta on päris riskantne saavutada soovitud lõpptulemust.

9. ära jäta poissmeeste ja -tüdrukute õhtut liiga hiliseks! 

Meie viimased eraldi väljas käimise õhtud vallalisena toimusid nädal enne, kuid tagantjärele mõeldes tundub, et see oli isegi liiga hilja. Kui saaks aega tagasi keerata, siis teeks kindlasti minimaalselt kaks nädalat varem ja nädalavahetusel, et korralikult välja puhata ja plaanidega joonele saada.

10. vali kogenud fotograaf!

Nüüd ma räägin Teile ausalt kõige valusamast õppetunnist. Oma pulmafotograafi valisime romantilise stiili järgi moefotograafias. Paraku olime tema esimene pulmatöö. Ta tegi meist ilusad ilupildid enne laulatust ja laulatusel, kuid peost väga vähe jäädvustusi vaatmata kokkuleppele. Kui meie vanemad või sõbrad palusid pilti, siis ta keeldus, tuues põhjenduseks halva valguse. Hiljem põhjendas seda sellega, et soetas endale hea valgusti alles pärast meie pulmi. Me tõesti seda ei teadnud. Me vaid soovisime, et ka meie kallid inimesed oleksid jäädvustatud. See oli vaid üks osa murest.

Teiseks, ta saatis meile pildid väikses formaadis. Mõistagi saadab professionaalne fotograaf ikka täisresolutsiooniga töö. Meie pidime selle välja võitlema, kuid siis tabas uus halb üllatus – pildid olid töödeldud absoluutselt teises stiilis (kontrastid põhjas, nagu vanadel rate.ee aegadel?). Olime šokeeritud. Palusime vana töötlust, sest just seepärast teda endale valisimegi. Seejärel selgus, et vana töötlus on kustutatud!

Saaga lõppes sellega, et maksime talle peale, et ta meile uue töötluse pildid vanaks tagasi töötleks. Ilmselt sai temagi suure õppetunni, nähtavasti pöördus tagasi oma vana stiili juurde ning tema karjäär pulmades sai suure hoo sisse, nüüd pildistab pulmi Austraalias. Tema tööd on imelised. Soovin talle head! Kokkuvõttes ma tahan rõhutada, et kui soovite oma närvirakke säilitada, siis valige hoolikalt fotograaf, keda usaldate ja kellel on kogemust! Meile oli see samuti suureks õppetunniks.

mis muudab sinu pulmapäeva veel erilisemaks?

1. Üllatusetteasted

Miks mitte üllatada oma kallimat üllatustantsu või -lauluga? Hinge läheb see igal juhul Su kallimale ning pakub meelelahutust ka külalistele. Mina tegin oma pulmas lihtsa flashmob tantsu.

Teine üllatusetteaste tuli meie sõbralt Renelt, kes oli võtnud laulutunde, et esitada vaimukas võtmes Enrique Iglesiase “Hero” lugu olles seejuures grimmeeritud ja naerutades tervet saali 🙂


2. Pruudi ja peigmehe lapsepõlve mälestuste video

Abiellumine 20-ndates, aga miks mitte hiljem on justkui ühe eluetapi lõpp, mil võib vaadata tagasi kummagi lapsepõlvele, heita pilk sellele teekonnale, mis oli enne paari tutvumist. Kõigi pulmakülaliste ees pruutpaari naljakate lapsepõlvepiltide ja videoklippide vaatamine naerutab kõiki ja toob välja vanu mälestusi. Miks mitte lasta see sõbral või õel-vennal või sõbral kokku monteerida?

Jah, ma mängisin vanaema juures korduvalt pruuti. Väike täditütar sai harjutada pruutneitsi rolli 😀

3. Tutvumisloo esitamine

Minu arvates annab tutvumisloo esitamine külalistele hea ülevaate ning võimaldab jällegi palju pisarateni naermist, kui seda teha vaimukas võtmes. Näiteks sõprade poolt tehtud näidendina või filmina, kus peaosades on hoopis lapsed? Meile tegi säärase kingituse meie geniaalne sõber Rene, kes ise meie tutvumise juures kaudselt viibis. Iga kord seda vaadates tuleb meelde meie tutvumine ja tänutunne Rene suurele tööle!

Tegemist on tõestisündinud looga, kuhu on režissöör Rene omalt poolt vürtsi juurde lisanud. See video naerutab meid endiselt väga palju, kuigi ennast vaadata on muidugi väga raske. Olin vist üleväsinud, sest intervjuud meiega tehti keset aktiivset korraldusaega öötundidel Taneli vanemate juures. 

4. RingtantS

Nagu eelpool mainitud, sai meie pulma kutsutud “Tantsu-Paul” Viljandist. Mees, kellel on oskus kõik pulmakülalised ringtantsu kaasata, toota väga head teksti oma koreograafia õpetamisel ning naerutada ka kõige tuimemaid eestlasi. Idee saime sõbralt ja tundus, et me lihtsalt peame selle mehe ka enda pulma tellima. Me tõesti ei kahetsenud, sest ta suutis kõigil tekitada väga hea meeleolu. Eestlased on üldiselt sellised kinnised ja kanged, kuid kui Sa ei taha, et Sinu pulmast saaks rohke alkoholiga läbupulm, siis peitub just tantsus see imeline võti. Tants vabastab pingetest ja toob rõõmu, lähendab inimesi ja paneb külalised omavahel tutvuma. Seega ringtants on üks nutikas asi, mida igal juhul soovitan.

5. KÜlalisteraamat piltidega

Mis oleks parem mälestus Su pulmast peale pulmapiltide ja -video, kui külalisteraamat polaroid piltidega, kus Sinu külalised saavad mälestuseks Teile kirjutada häid mõtteid? Muide eBayst sai vanasti enda nimedega külalisteraamatut tellida.


KOKKUVÕTE

Paljud noored kurdavad, et abielluks küll, aga tänapäeval on pulmade korraldamine väga kallis. Eriti, kui veel vaja samal ajal ühist elamist luua jpm. kulutusi teha. Ma tahan aga rõhutada, et meeleolukas pulm ei pea olema üüratult fancy, meelelahutuse ja sisu poolt saab muuta soodsamaks sõprade või lähedaste abiga. Ise korraldamine on küll väljakutse, kuid seda personaalsem ja armsam on lõpptulemus. Oluline on end selles korralduses mitte kaotada, nautida protsessi ja oma päeva, mis ei kustu iial. Abiellumine – see on OTSUS armastada ja hoida teineteist elupäevade lõpuni.

A.K. 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Annika Kuusk