Annika Kuusk

KODULEHT ON KOLINUD – WWW.ANNIESORGANIC.EE

ELU BEEBIGA LIHTSAMAKS – 8 head asja

Aastake beebiga hakkab täis saama. Vahel vaatan tagasi ja mõtlen, kuidas oleks saanud meie elu lihtsamaks teha. Ühelt poolt olen nõus, et beebi jaoks ei ole vaja eriti materiaalseid asju, peamiselt ikka palju hoolt ja armastust. Teisalt armastan mugava inimesena kasutada nutikaid abivahendeid, mis meie elu lihtsustavad. Meenub ühe ajakirja toimetaja tsitaat, kes soovitas emadel kulutada kasvõi häbematult palju selleks, et elu oleks mugav. Mind ajas see küll väga muigama. Ma rõhutan, et ei taha õhutada Teid asjatult liigtarbima, vaid tuua välja tõesti väärt, praktilised tarbeesemed.

Mul kulus beebi esimestel elukuudel suur osa tema uneajast sellise praktilise teabe otsimisele. Ehk on hea panna see info siia kokku, et tulevased emad jõuaksid kiiremini heade tarbeesemeteni. Toon välja järgmised olulised aspektid elust beebiga esimesel aastal, mida mu lemmiktooted aitavad lahendada:

  1. Arendav mänguaegoluline on luua talle hea mängukeskkond, mis oleksid keskkonnasõbralik ja sobituks Sinu koju
  2. Puhtad põrandad roomamiseks, käputamiseks, mängimiseks on mõnikord raske pidevalt puhast põrandat tagada
  3. Turvatunne ja läheduslähedalt ema/isa süles olemine on paljude beebiea vaevuste (hammaste tulek, gaasid) lahendus
  4. Keskkonnasõbralik hellus naha vastuesimese aasta prügihunnikut saab tunduvalt vähendada
  5. Emale vabadust esimesel poolaastal on keeruline beebit kuskile hetkeks jätta, et ise korra süüa vms teha
  6. Privaatsussageli on raske leida privaatsust imetamiseks
  7. Kindlustunne vahel on vaja laps jätta õue magama ja ise rahuliku südamega muid toimetusi teha

1. ARENDAV MÄNGUAEG – KARLOOVA TEGELUSTEKK

Enne beebi tulekut ma ei teadnud, kui oluline on tema arengu soodustamiseks hoida teda maas teki peal esimesel poolaastal. Olin näinud ainult ebastiilseid tegelustekke, mis minu kodus olevate toonidega kuidagi ei sobitunud.

Õnneks avastasin armsa kodumaise Tartu brändi Karloova. Nende tegelustekid on pehmetes toonides, mis sobivad ilmselt kenasti enamikesse kodudesse. Nende toodetel on ka kontrastseid elemente, mis stimuleerivad lapse nägemise arengut, kuid samas ei koorma liigselt alles arenevat närvisüsteemi. Nii tegelustekkide kui ka sinna juurde kuuluvate mänguasjade disaini puhul on arvestatud füsioterapeudi soovitusi beebi arengu soodustamiseks. Igas teki otsas on erinev “mängubaas”, mis beebile palju huvi pakub. Teki külge käib ka mängukaar, millel rippuvaid mänguasju edukalt vahetada saab.

Karloova tegelustekk on hea koht, kus beebi saab harjutada kõhuli olemist.

Neil on erinevad kollektsioonid, isegi patriootlik EV100 kollektsioon! Mina valisin suure tegelusteki sooneutraalsetes toonides selle mõttega, et võib-olla kasutan seda kunagi veel teise lapsega, kelle sugu veel ei tea. Ka nende mänguasjad on väga stiilsed ja arendavad, kindlasti tellin tulevikus juurde. Esimene mänguasi, mida mu väike poeg haarama hakkas oligi Karloova võlukepike – mõnus pehme ja kerge haarata.

Karloova tegelustekk sobib ilmselt pea igasse interjööri. Siin on vaid üks disain paljudest.

Aktiivselt on selline asi kasutusel koos kaartega siis, kui beebi on veel väga väike ja peamiselt selili ja kõhuli. Kui ta aktiivsemaks muutub ja roomama hakkab, siis saab tekki kasutada lihtsalt istumiseks, et mängida või võimlemiseks/massaažiks.

Natukene on hakanud kangas kiskuma, sest olen seda pesnud masinas õrna pesu programmiga, mitte käsitsi. Mind see aga ei morjenda.

Karloova tegelustekile tikuvad ka sõbrad ligi.

2. puhtad põrandad: irobot braava jet pesurobot 

Iga beebi ema peaks võtma piisavalt aega ka iseendale. Paraku kulutavad emad suure osa beebi uneajast koristamisele ja kokkamisele ja nii võib juhtuda, et endale meelepärasteks tegevusteks ei jäägi aega. Kuidas küll ometi saavutada beebi kõrvalt harmoonia igapäevatoimetustes nii, et ka kodu oleks puhas ja korras?

Siinkohal tulevad appi robotid, mis päästavad Sind meeleheitel koduperenaise saatusest. Näiteks lähed õue beebit kärutama, samal ajal paned tööle tolmu- ja/või pesuroboti ning tuppa tulles on Sinu kodu värske ja puhas! Säästsid oma kallist aega ja tagad beebile puhta põranda, millel maailma avastada – roomata, käputada, mängida. Samuti säästad oma selga mopiga küürutamisest, mis võib olla noortel emadel ja teistel niigi väsinud. Kui alguses püsib beebi üsna palju tegelustekil, siis hiljem toimetab enamasti põrandal.  Loe lähemalt minu ülevaadet pesuroboti testimisest siit.

Irobot Braava Jet on väike, aga tõhus. Paraku pakub see beebile nii suurt huvi, et soovitav on muul ajal kuskil peidus hoida.

3. TURVATUNNE JA LÄHEDUS: TULA KANDEKOTT

Kõik tulevased või praegused tänapäeva emad on ilmselt kuulnud, kui kasulik on lapsekandmine. Imikud vajavad palju lähedust ja turvatunnet ning lapsekandmine on kasulik nii beebiea vaevuste puhul kui ka soodustab tema arengut. Samuti on kandmisvahendid asendamatud reisidel, matkadel ja üldse rasketes teeoludes. Kandmisvahendid jätavad Sul kaks kätt vabaks, et saaksid samal ajal näiteks süüa teha, samas on beebike musutamiseks täpselt õigel kaugusel..

Päris raske on aga valida seda õiget kandmisvahendit. Kas valida puuvillane kootud või trikoolina? Rõngaslina, ruutlina või märss? Või hoopis kandekott? Aga mis firma? Väga kummaline on, et kõik kandekotid ei olegi ergonoomilised! Pärast 6 kuud kandelina kasutamist läksin üle kandekoti kasutamisele. Proovisin Tula kandekotti ja lihtsalt armusin sellesse. Loe lähemalt siit.

Tula kandekoti abil saad pakkuda lähedust nii, et enda käed saavad vahelduseks puhata.

4. HELL NAHA VASTU: BABA+BOO KORDUVKASUTATAVAD MÄHKMED

Ma pean piinlikkusega tunnistama, et ma ei hakanud kohe korduvkasutatavaid mähkmeid kasutama. Ühtlasi on see ka asi, mida enim kahetsen pärast beebi sündi, sest see prügi hulk oleks võinud olla olemata! Ma ostsin eesti firma Hipsiku mähkmed, aga alles hiljem avastasin, et need sobivad alates 6. elukuust. Pettusin neis kiiresti, sest need ei toiminud absoluutselt, iga kord lekkisid kohutavalt. See tähendas vaid üht – oli aeg sukelduda ka mähkmemaailma, et leida õige kuulikindel lahendus. Nii jõudsin ühe firmani, milles saab kindel olla – Baba Boo ning kirjutasin sellest lähemalt siin.

Planeeti, rahakotti ja beebi nahka aitavad päästa Baba+Boo riidest mähkmed.

5. EMALE VABADUST: BABYBJÖRNI LAMAMISTOOL

Kuigi beebi arengu seisukohalt on väga oluline hoida teda palju tegelustekil selili või kõhuli, siis on olukordi, kus ei saa teda tekile panna. Näiteks pärast söömist tuleb enamikke beebisid pikka aega hoida püstises/istuvas asendis, et toit üles ei tuleks. Muidugi saab teda süles hoida, aga kui näiteks emal on vaja minna korra vannituppa, teha süüa vms, siis on lamamistool asendamatu.

Üllataval kombel pole mitmed lamamistoolid sugugi ergonoomilised. Babybjörni lamamistoolis saab olla aga kindel, et see on ergonoomiline ja kvaliteetne. Lai värvivalik tagab sobivuse kodu interjööriga. Beebi jalgade siputused teevad hoogu ja võimaldavad beebile lõbusa kiikumise. Lamamistooli külge saab osta veel ka Babybjörni mängukaare, mis meie beebi puhul oli väga hea meelelahutaja ja käeliselt arendav teatud vanuses. Samas tuleks meeles pidada, et beebi arengule pole hea, kui ta seal liiga palju lamab, eelkõige tuleks eelistada põrandat ja tegelustekki.

Babybjörni lamamistool mugavdas elu tunduvalt esimesel poolaastal.

6. PRIVAATSUS IMETAMISEKS: LOLO JA BABYBOO

Üle maailma on enam hoogu kogunud liikumine, mis püüab normaliseerida avalikku imetamist. Tõesti on mingi vanuseni päris keeruline kuskile välja minna just seetõttu, et ei tea, kus ja kuidas imetada saab. Seda peab tegema uskumatult tihti, eriti alguses! Samas konservatiivse inimesena tunnen, et parem on last imetada võimalikult privaatsetes tingimustes – endal meeldivam ja beebil ka rahulikum. Sageli olen end avastanud aga üsna keerulistest olukordadest.

6.1 LOLO IMETAMISRIIDED

Õnneks teeb üks äge Eesti disainer Lolo imetamisriideid, mis annab võimaluse kanda eri lõikega kleite ja pusasid nii, et ei pea imetamiseks tervet kleiti/pusa üle pea tõmbama, vaid väikesed salalukud on need, mis imetamist võimaldavad. Varsti kirjutan lähemalt. Kahju ainult, et nii hilja selle lahenduseni jõudsin.

Varsti varsti kuulete ja näete lähemalt sellest vingest kleidist.

6.2 BABYBOO IMETAMISKATE

Emade tavapärast probleemi aitab lahendada üks geniaalne eesti toode – Babyboo imetamiskate. Tõmbad beebi sinna sisse ja ta saab rahulikult ja privaatselt süüa nii, et sina võid edasi seltskonnas viibida. Neil on palju värve ja mustreid, nad saadavad toote armsas pakendis ning seda saab kasutada ka turvahällikatte või tekina. Tootel on õhu läbilaskvuse sertifikaat, kuigi ilmselt Sa ei taha seda kasutada kuumalaine ajal ja väga soojas toas. Mulle isiklikult tundub, et seal sees läheb tal umbseks, selles mõttes ootaks tulevikus mingisugust sellist materjali, mis oleks rohkem õhku läbilaskev. 

Babyboo imetamiskatet saab edukalt kasutada ka turvahälli kattena tuuliste ilmade või ereda päikse korral.

7. kindlustunne: BEEBIMONITORid Britton BC-50

Ilmselt on kõik kuulnud beebimonitoridest. Kuna ma ise aknast vankrit ei näe, siis on beebimonitor suurepärane abimees. Avastasin populaarse Britton BC-50  beebimonitori, mis on väga kvaliteetne, sellel on madal kiirgustase (väga oluline beebimonitori puhul!), temperatuuri näidik vastuvõtjal, öövalguslamp saatjal, tagasirääkimise funktsioon, tühja patarei hoiatus ja levist väljas häire. 

Arvasin alguses, et vajan kindlasti videokaamera funktsiooniga seadet, kuid selgus, et paraku pole need tavaliselt niivõrd kvaliteetsed või suurte võimalustega. Osad inimesed kasutavad beebimonitorina mobiiltelefone vastava mobiilirakendusega, kuid mulle tundus selline lahendus kahjulikuna. Asjatundjate sõnul peaks hoidma mobiiltelefonid lastest kaugel võimalikult kaua. Brittoni monitoride näol on tegemist minu jaoks asendamatu tarbeesemega.

Brittoni monitoride peale võib alati kindel olla, need ei vea alt.


Kokkuvõttes ärme kuhja endale mõttetuid asju, vaid ikka hästi läbi mõeldud, nutikaid, keskkonnasõbralikke tarbeesemeid, mida saab hiljem uuele ringile saata. Oluline, et meil emadena oleks elu lihtsam igast aspektist, sest see on aeg, mida peab ka nautima! Mis on Sinu lemmikud tarbeesemed, mis lihtsustasid elu beebi esimesel aastal?


A.K. 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2022 Annika Kuusk