Annika Kuusk

KODULEHT ON KOLINUD – WWW.ANNIESORGANIC.EE

MATCHA LOVE

Kas jood endiselt kohvi või musta & rohelist teed, kuid tunned end hommikul unisena? Muidugi peaksid magama paremini! Paraku pole meil alati võimalik perfektselt und täis magada, olgu põhjuseks öösel nuttev laps, täiskuu, kiired ajad, halb ajaplaneerimine või mis iganes.

Olen näinud liiga palju kohvisõltlasi ja tundnud neile kaasa, sest nad on nähtavalt rohkem ärritunud, tusased, närvilised. Õnneks pakub loodus palju paremaid alternatiive energialaenguks, mis on seejuures üdini tervislikud ja kasulikud. Üks selline on kindlasti matcha. 

MIS ON MATCHA?

Matcha roheline tee on superfood, mida on Idamaades sajandeid tarvitatud. Jah, see on isegi võimsam kui kõige võimsamateks tituleeritud goji marjad, mustikad või spinat! Kõigest ühes tassis matcha tees on 5x rohkem antioksüdante kui üheski teises toiduaines (Himatcha, 2018).

Tee teevad eriliseks kasvatamise ja töötlemise protsessid: matcha rohelise tee taimed kasvavad viludas, korjatakse käsitsi, kuivatatakse päikese käes, väädid ja varred eemaldatakse enne töötlemist ning teelehed jahvatatakse kiviveskites peeneks pulbriks (Delfi, 2017).

alandab kolesterooli ja veresuhkrut

Kolesterooli ja veresuhkru alandamine on olulisel kohal tänapäeva moodsate haiguste ennetamisel. Teatavasti on südame- ja veresoonkonnahaigused peamised surmapõhjused nii Eestis kui ka mujal Lääne riikides. 

Matcha annab energiat ja vastupidavust

Matcha teeb eriliseks selles sisalduv kofeiin, mis töötab koostöös L-Teaniiniga, tagades kuni 6-tunnise energialaengu ilma kohvile omaste kõrvalmõjudeta nagu ärevus ja värinad.

Matcha on rahustav

Matcha toimib paradoksaalsel kombel lisaks ergutamisele ka rahustavalt. Aminohape L-Teaniin on ideaalne konstsentreerumiseks või meditatsiooniks.

Matcha parandab mälu ja tuju

Matchas sisalduv L-Teaniin stimuleerib dopamiini ja serotoniini tootmist, mille tulemusena paraneb Su tuju, mälu ja keskendumisvõime.

Matcha KIIRENDAB AINEVAHETUST

Meie tervise üheks põhiliseks aluseks on hea ainevahetus. Matcha kiirendab ka ainevahetust ning aitab kehal kiiremini rasvu põletada. Samuti sisaldab palju kiudaineid, mis on seedimise seisukohast väga olulised.

Matcha puhastab kehA

Teatavasti soovitatakse vahel keha puhastada. Matcha pakub selleks suurepärast võimalust puhastades edukalt Sinu keha raskemetallidest ja toksiinidest.

matcha on nahale kasulik

Matchal on ka põletikuvastased omadused, see aitab punetuse vastu ning toidab nahka vitamiinidega. Nahahooldustoodetes sageli camellia sinesis‘e nime kandev matcha rohelise tee ekstrakt sobib nii maskina nahale kandmiseks kui ka seespidiseks tarbimiseks.

Matcha tugevdab immuunSUSsüsteemi

Matcha rohelises tees sisalduvad katehhiinid on antibiootiliste omadustega, tugevdades keha tervikuna (Hamilton-Miller, Stapleton & Tayor, 2005).

Lisaks sisaldab kõigest üks tass matchat olulisel määral kaaliumit, vitamiine A & C, rauda, valke, kroomi ning kaltsiumi.

HUVITAVAID FAKTE:

 • Mungakloostrid hakkasid matcha teed kasutama rituaalides ning sellest arenes edasi teetseremoonia, mis sai osaks Jaapani kultuurist. Jaapani kultuuris on matcha roheline tee palju enamat kui lihtsalt jook. Teetseremoonia on traditsioonilise Jaapani kultuuri osaks olnud sajandeid. See väärtustab käesolevas hetkes olemise väärtust ja meelerahu. Külalised kogunevad ruumis, mille läbiviija teishu on selleks ette valmistanud. (Delfi, 2017). Kindlasti soovin kunagi külastada sellist tseremooniat Jaapanis!

 • Matcha puhul on väga oluline päritolu ja kvaliteet. Kvaliteetne pulber on erkroheline ja aromaatne. Hiinast pärit pulbrid pole sama kvaliteetsed kui Jaapani pulbrid. Samuti tuleks eristada ka sorte, mis on mõeldud joogiks ja toiduvalmistamiseks. Pildiotsingu matcha good vs bad tulemus

Soovitused algajale:

 • Parimad kohad Eestist matchapulbri ostmiseks on Himatcha ja Chado teepoed. Kui esimene pood pakub kahte sorti joogiks, siis Chado pood pakub nelja erinevat sorti.
 • Tegelikult saab alustada tavalise väikse kausi, vispli, teesõela ja lusikaga. Hiljem võid muretseda endale tasapisi neid tarbeesemeid või osta terve komplekti korraga.
  • Himatcha poes on modernsem kaubavalik. Nad pakuvad imehead kaussi, sest sellise kujuga kausis läheb jook väga lihtsasti vahule.
  • Chado pood pakub jällegi traditsioonilisemat, jaapanipärasemat kaubavalikut.
 • Kindlasti soovitan alustada matcha lattest ehk valada tassi väike osa matcha teed ja ülejäänud osa soojendatud/vahustatud taimset piima. Puhta tee joomine on juba teegrumaanide järgmine tase! 🙂 
 • Ära heida meelt, kui tee alguses õigesti vahule ei lähe. See nõuab pisut armastust ja tähelepanelikkust.

KUIDAS VALMISTADA?

Youtube on täis õppevideosid, kuid ise soovitan ikka kõige traditsionaalsemaid valmistusviise jaapanlannadelt, mitte läänestatud mainstream variante.

https://www.youtube.com/watch?v=5Qg0Yuj6INQ

Kokkuvõttes oleks lihtsalt patt sellist superfood’i aeg-ajalt mitte kasutada. See on superfood, millel on väge!

A.K. 

Next Post

Previous Post

1 Comment

 1. Katrin 9. märts 2018

  Aitäh Annikale, kes mulle ühel keerulisel eluhetkel pakkus väikese tassi Matcha teed, mis hetkega aitas koondada mõtted ja panna õiges suunas tegutsema. Sellest ajast sai see minu hommikujoogiks. Hetkel valmistan seda kaerapiimaga, nii et järgmisele levelile pole veel jõudnud:)

Leave a Reply

© 2022 Annika Kuusk